top of page

Položte si těchto 8 otázek, pokud chcete zjistit svůj opravdový talent

V poslední době se hodně setkávám s lidmi napříč všemi generacemi, kteří uvažují nad tím, jestli opravdu dělají to, co je baví. Pracuji s dětmi, kteří se rozhodují, kam na střední školu. Mluvím s maminkami na mateřské, které váhají, jestli začít podnikat a s čím. Koučuji klienty, kteří jsou velmi úspěšní v práci, vydělávají spoustu peněz, ale tak nějak je to vlastně nenaplňuje. Co s tím?


Najít svůj dream job nezačíná hledáním ideální práce a nabídky. Začíná ve vás samotných. Abychom se mohli rozhodnout, do čeho se pustit, co by nás mohlo skutečně bavit, musíme nejprve zjistit, kde leží náš talent. A to není jednoduché!


Spousta klientů mi říká, že mají pocit, že nemají buď talent na nic (kolem jsou přeci mnohem zkušenější a lepší lidi než jsem já), nebo už dělají svou práci tak dlouho, že si neumí představit dělat nic jiného. To mě donutilo se zamyslet - Proč tolik lidí neumí docenit své kvality? Proč si myslí, že v tom nejsou dobří?


Zjistila jsem, že kámen úrazu je v tom, jak k výběru práce přistupujeme. Máme pocit, že bychom se měli věnovat tomu, co jsme vystudovali. Tomu, v čem máme praxi, co je užitečné, nebo co nám vydělá pravděpodobně hodně peněz. Ale málokdo se zamyslí nad tím, pro co má opravdu přirozený talent a půjde mu to vlastně tak nějak "samo". Přitom pouze tak dokážeme být skutečně v životě úspěšní a brát práci jako koníček či poslání. Jste zvědaví, jak to zjistit?


Pojďte si odpovědět na těchto 8 otázek. Pokud tomu věnujete čas a budete k sobě upřímní, slibuji vám, že vás zaručeně něco překvapí.


1. Co mě zajímá a v životě jsem to nezkusil/a?

Napište si všechny vaše šílené sny a přání, které se teď možná zdají na hony vzdálené. Představte si že čas ani peníze nehrají roli. V čem tkví jejich podstata? Mají něco společného? V čem jsou specifické? Co říkají tyto sny o vaší osobnosti a o tom jací jste?


2. Co jsou mé silné stránky?

Oprostěte se od porovnávání se s ostatními kolem vás. Co vám jde od ruky? S čím za vámi lidé chodí abyste jim poradili či pomohli (doma či v práci)? Co jste se naučili a šlo vám to celkem rychle od ruky? Co jste se učili rádi a bavilo vás to?


3. Co je moje vášeň?

Které aktivity zkrátka milujete? Čím jste posedlí? :) Bez čeho nedokážete si představit život? Co vás vždycky zajímalo? Jaké knihy či časopisy čtete? Které články na internetu vás lákají přečíst?


4. Jaké jsou moje osobní hodnoty?

Na čem si skutečně ve svém životě zakládám? Jakých 5 nejdůležitějších hodnot ve svém životě zastávám a proč jsou pro mě důležité?


5. Co chci po sobě zanechat?

Co bych si přál/a vytvořit? Co bych chtěl/a v životě dokázat a zanechat? Za co by moje děti měly být na mě pyšné? Za co chci být pyšný/á já sám/sama na sebe? Pro jaké věci chci být zapamatován/a, až tady jednou nebudu?


6. Jaké jsou mé morální zásady a přesvědčení?

V co skutečně věříte? Jaké jsou vaše přesvědčení? Jaké máte morální zásady, které chcete celý život zastávat i nadále? Jakou přidanou hodnotu má tento váš postoj?


7. Jaké věci dělám rád/a zadarmo?

Zvláštní otázka, že? Ale je pravdou, že pokud jsme ochotni něco dělat zadarmo a s radostí, je to součást našeho přirozeného talentu. Jak by to vypadalo, kdyby to, co děláte ochotně zadarmo se stalo vaší "prací"? Jaké povolání se pojí s těmito aktivitami?


8. Kdo je mou největší inspirací?

Nejsilnější otázka na závěr. Napište na papír člověka, který vás skutečně inspiruje. Napište klidně i 3, pokud můžete. Nemusíte je znát všechny osobně. Napište si ke každému z nich ideálně 3 skutečnosti za které je obdivujete, čím vás inspirují. Dál prosím čtěte, až tento úkol splníte, jinak se připravíte o překvapení! Máte hotovo? Jdeme dál! Teď vám řeknu velké tajemství - nelze obdivovat člověka za vlastnosti a kvality, které vy sami nemáte. Tady většinou klienti po mě hodí nepochopený pohled a čekají další vysvětlení. :-) Nelze rezonovat s něčím, co se neukrývá ve vás samotných. Pokud například jste napsali k dané osobě, že ji obdivujete za to, že je upřímná, loajální nebo maká jako drak za všech okolností - stejné vlastnosti máte v sobě i vy, jenom je možná nevyzdvihujete.


Když jste se takto poznali, jak s těmito kvalitami a talenty naložíte? Pokud chcete udělat krok směrem dopředu, mohu vám pomoct přijít na to, co má tento první krok být. >> Jdeme do toho? <<

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page