top of page

Přemýšlíte až moc? Aneb jak vypadnout z bludného kruhu.

Asi všichni jsme zažili (či zrovna v této době zažíváme) pocit, kdy nad něčím přemýšlíme tak moc, že to z hlavy ne a ne dostat. Analyzujeme situaci stále dokola, přehráváme si alternativní scénáře, brání nám se z tohoto místa prostě pohnout směrem vpřed.


Pokud přiznáváte, že ve vašem životě až moc zbytečně přemýšlíte a neumíte to vypnout – zbystřete. Neustálé přemítání může vést k depresím, poruchám z příjmu potravy či jiným psychologickým onemocněním.

A teď teda, jak z toho bludného kruhu ven? Přináším vám strategie, které vám zaručeně pomohou vytrénovat svůj mozek, oprostit se od zlých nekonečných myšlenek a přinést pocit relaxace a úlevy.


1. Uvědomte si, že neustálé přemítání není přemýšlení nad řešením

Pokud se snažíte problém řešit, přemýšlíte nad možnostmi a kroky, které můžete pro danou situaci udělat. Neustálým přemítáním se nepohneme z místa, ale naopak se nám zorné pole zakaluje a mlží a vidět způsoby, jak se dostat ze situace ven se stává čím dál více obtížnější. Někdy stačí si pouze uvědomit, že nepřemýšlíte nad řešením, ale jen přemítáte a váš mozek začne fungovat tím správným směrem.


2. Hledejte rozptýlení

Jeden z nejlepších způsobů je mít zásobu aktivit, které rádi děláte, jsou pozitivní a zaručeně vám pomohou se odreagovat. Pro mě je to třeba sport, dobrá kniha nebo hra na klavír, pro vás to může být cokoliv, co vám změní myšlenkový stereotyp.


3. Akceptujte své myšlenky

Nebojujte sami se sebou. Akceptujte, že máte strach. Akceptujte, že vás něco hlodá v hlavě, protože vás to mrzí. Náš mozek funguje zajímavě. Pokud nechcete myslet na bílého medvěda, budete si to vnitřně zakazovat, zaručeně na něj budete myslet neustále. Pokud ale přijmete, že na něho myslet můžete, jako zázrakem se frekvence myšlenek sníží. Akceptuje, nebojujte.


4. Neporovnávejte se s ideálem, který neexistuje

Znáte to? „Kéž bych se zachovala takhle, to by bylo nejlepší.“ Nebo jiné scénáře. Přestaňte se porovnávat s vaším neexistujícím ideálem a všímejte si všech vašich pozitivních aspektů. Můžete začlenit do svého života cvičení – každý den si napsat 3 věci, za které jsme ten den vděční. Náš mozek se po nějaké době (z pravidla 14-30 dní) začne soustředit na pozitivní věci, které si každý den uvědomujeme. Za které 3 věci jste dnes vděční?

5. Uvědomte si, kolik času přemítání zabírá

„Nemám čas“ je jedna z nejčastějších stížností, kterou mi řeknou snad všichni klienti. Nemám čas pro sebe, nemám čas sportovat, nemám čas se vidět s přáteli, nemám čas… Uvědomte si, kolik času věnujete tomuto přemítání a jak byste čas mohli efektivnější využít. Poté už jen stačí trénink schování myšlenek do šuplíku s názvem „Teď to nevyřeším, tohle počká“ a umět ho na chvíli zavřít.


6. Jednejte tak, jako by byl problém vyřešený

Em, tohle zní divně, že? Vždyť doprčic nic není vyřešené! Představte si, že se už týden trápíte tím, že máte jít za šéfem řešit něco nepříjemného. Pravděpodobně máte už týden stažený žaludek a špatně spíte. Představte si situaci, že už je vyřešená. Mnohdy nezáleží ani na tom, jak dopadne, ale hlavně že je to už za námi. Pocítíte úlevu. Já jsem takto šla na vlastní státnice s tím, že je problém „hotov“, já jsem to udělala ještě dřív, než jsem tam vůbec došla. Všichni na mě byli milí, než jsem vůbec vstoupila do dveří a já jsem slavila ještě mnohem dříve, než mi dali papír do ruky. A vida, ono to opravdu fungovalo – celý týden před státnicemi jsem se opravdu upřímně těšila.


7. Vaše myšlenky napište

Chytněte poletující myšlenky kolem vaší hlavy a hoďte je na papír. Zní to někdy absurdně, ale jakmile začnete psát, dostáváte se z módu přemítání do řešení. Opravdu, zkuste to. Prostě začněte psát a sledujte co se bude dít.


8. Promluvte si s někým

S přítelem, kamarádkou, mámou, koučem, psem nebo kočkou.

Mluvte – nahlas. Získáte tím nový pohled na věc, což je to, co nejvíce potřebujete.


Jaké 3 kroky vás teď napadají k tomu, aby jste vystoupili ze svého kruhu?


Vaše Eli.

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše

Comments


bottom of page